کشاورزان و باغداران به طور دائم با چالش پیشبینی قیمت محصول خود رو به رو هستند ، و همیشه این نگرانی را دارند که آیا زمان مناسب برای فروش محصول خود رسیده است یا نه ؟

در این مقاله سعی خواهیم تجربه خود را مبنی بر عوامل موثر بر قیمت کشمش را با شما به اشتراک بگذاریم .

در ابتدا باید بازار کشمش را بشناسیم

قبل از شروع اگر جزء کشاورزان زحمت کش هستید و نیاز به آخرین قیمت روز کشمش فله دارید بر روی لینک کلیک کنید.

معرفی بازار کشمش

با توجه به این که ایران همیشه در بین 5 کشور صادر کننده کشمش برتر جهان بوده نشان از این دارد که تولیدات ما در بین کشورها شناخته شده است.

از طرفی کار تجار و کشاورزان ما از بقیه کشورها سخت تر و با چالش های بیشتری روبه رو هستند ، وجود تحریم ها و دشواری نقل و انتقال ارز ، وجود کود سم تقلبی فرآوان ، قرار گرفتن دلال های بین المللی در بازار کشمش و هزاران دلیل دیگر سبب شده جایگاه برتری تولید کننده کشمش در خطر باشد.

حال بیاییم بازار کشمش رو کمی دقیق تر برسی کنیم.

اوکراین بازار مهم کشمش

اوکراین در سالهای گذشته بازار خوبی برای تجار و بازارگانان فعال در زمینه صادرات کشمش بوده و درصد قابل توجه کشمش تولیدی ما به مقصد اکراین صادر می شود

روسیه کشور دوست و بازار بزرگ کشمش

با توجه به بزرگی بازار روسیه و روابط دوستانه ایران و روسیه هجم زیادی از صادرات کشمش به سمت این کشور روانه است .

رقابت برای سهم بازار روسیه بین کشور های تولید کننده کشمش سنگین است اما خوشبختانه کیفیت و ماهیت کشمش ایرانی تا این لحضه توانسته موفق باشد.

عراق مشتری کشمش ایران

همسایه دوست ما عراق سالهاست مشتری کشمش سلطانی و کشمش طلایی ماست ، آسانی در ارسال بار به عراق سبب شده این کشور مورد علاقه تولید کنندگان کشمش ملایر و دیگر شهر ها باشد.

مشتریان عراقی خریدار کشمش درجه یک و هم درجات پایین تر این خشکبار هستند.

کشمش و کشور های حاشیه خلیج فارس

کشور های حاشیه خلیج فارس مشتریان خشکبار ایران و کشمش ایران می باشند ، البته درصد سفارش کشمش طلایی از کشمش سلطانی بیشتر بوده و اکثرا طالب بار درجه یک ما می باشند.

کشمش ایران به کام ترکیه

ترکیه بسیار مشاهده شده که کشمش های ایرانی را خریداری و با تعویض بسته بندی در کشور خود ارسال به کشور های اروپایی سودی بیش از تولید کشمش در ایران نصیب خود کرده است.

ترکیه مخصوصا در سالهایی که برداشت محصول پاینی دارد اقدام به خرید از ایران و صادرات به کشور های اروپایی می کند.

صادرات کشمش به اروپا همراه باچالش

صادرات کشمش به اروپا با توجه به قوانین گمرکی آنها اندکی دشوار و با ریسک است ، سربلند در آمدن از آزمایش های این کشور ها جهت ترخیص کالا کمی دشوار است.

عوامل موثر بر قیمت کشمش

در ابتدا سعی کردیم بازار های مهم کشمش رو تا حدودی برای شما معرفی کنیم و اینک به سراغ عوامل موثر بر قیمت کشمش می رویم.

تاثیر مستقیم میزان تولید کشمش بر قیمت آن

هرچه تولید کشمش در سال کاری بیشتر باشد پس در نتیجه عرضه بر تقاضا پیشی می گیرد و قیمت کشمش از ثبات نسبی برخوردار و گاها کاهشی خواهد بود.

هر چه تولید کشمش در سال کاری با کاهش رو به رو باشد پس در نتیجه تقاضا بر عرضه پیشی گرفته و قیمت کشمش دارای ثبات نخواهد بود و اصولا افزایشی خواهد بود.

نقش نوسان قیمت ارز بر قیمت کشمش

خشکبار و مخصوصا کشمش یک محصول صادراتی است و درصد کمی در داخل به مصرف می رسد ، و این محصول جزء محصولات ارز آور به حساب می آید .

هر چه دلار دارای ثبات قیمت باشد ، قیمت کشمش نیز از ثبات نسبی برخوردار است .

اما اگر قیمت دلار درای نوسان افزایشی باشد سبب افزایش قیمت این محصول و در نتیجه قیمت افزایشی است ، و برعکس این داستان در نوسان کاهشی قیمت دلار قیمت این محصول نیز با نمودار کاهشی رو به رو می شود.

این مقاله در حال تکمیل شدن می باشد…..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Responsible for the sale of exported raisins / مسؤول عن بيع الزبيب للتصدير